fbpx

„Ktoś to zrobił tym ludziom”: teorie spiskowe nie ominęły wybuchu wulkanu na wyspach Tonga

Inspiracją do powstawania teorii spiskowych może być wszystko. A na pewno mogą nią być bieżące wydarzenia, które często jawią się jako tajemnicze i rzadkie. Wybuch wulkanu niewątpliwie do takich należy.

Teoria spiskowa o wybuchu wulkanu na wyspach Tonga jest doskonałym przykładem tego, jak szybko powstają nowe teorie spiskowe. Już kilka dni po tym wydarzeniu (które nastąpiło 14. stycznia), pojawiły się w Internecie pierwsze filmy i wpisy dotyczące rzekomo nienaturalnej przyczyny erupcji wulkanu.

Pierwszy popularny film (na TikTok) dotyczący nowej interpretacji tego zjawiska pojawił się już 17. stycznia. Użytkownik TikToka sunnyred55 wrzucił przyspieszony widok satelitarny przedstawiający formowanie się chmur nad wybuchem.

Oryginalny film użytkownika sunnyred55

Autor filmu w komentarzu opisuje to co widzi: bialy obiekt, który trafia pod powierzchnię wody i „kilka sekund później” eksploduje. W tym przypadku ta obserwacja nie ma sensu – film jest przyspieszonym obrazem satelitarnym obejmującym wiele godzin, a każda pojawiająca się na nim chmura jest właśnie takim białym obiektem. „Ktoś to zrobił tym ludziom” – alarmuje narrator filmiku.

Film uzyskał ogromną popularność a pośród licznych komentarzy czytamy m.in:

Bądź ostrożny bracie! Ci ludzie będą próbowali cię odnaleźć za ujawnienie tego!

Już teraz rozumiem, dlaczego chcą nam zabrać TikToka!

Wygląda przekonująco!

Robią to nam od lat!

To projekt Thor! Sprawdźcie to ludzie!

Pojawiają się też spekulacje, że Królestwo Tonga zostało w ten sposób „ukarane” przez władców świata za zainteresowanie Bitcoinem jako legalnym środkiem płatniczym.

Czym jest wspomniany projekt Thor?

Projekt Thor to rzeczywiście rozważana w trakcie zimnej wojny możliwość ataku pociskiem nie zawierającym materiału wybuchowego, jedynie za pomocą jego energii kinetycznej. Pozostało to jednak jedynie koncepcją – oraz pożywką dla powieści i filmów science-fiction.

Umysł nastawiony na teorie spiskowe jest w stanie uwierzyć w każdą kolejną teorię – nawet jeśli stoi ona w sprzeczności z którąś z dotychczasowych.

Gdy naukowcy z Uniwersytetu w Chicago postanowili to zbadac, spytali w ankiecie respondentów, czy zetknęli się z teorią spiskową, którą właśnie wymyślili – więc nikt nie miał szans o niej słyszeć. Okazało się, że 17% z nich odpowiedziało, że się z nią zetknęli, a 10%, że wierzą, że jest prawdziwa…