fbpx

„What If – A co gdyby”: książka Randalla Munroe

Nazwisko Randalla Munroe nie jest może powszechnie znane, ale jego komiks xkcd zna prawie każdy. Ten sieciowy komiks pozostaje w zasięgu naszych zainteresowań również dlatego, ze reprezentuje sobą naukowy i racjonalistyczny światopogląd. Za pomocą prostych, zrobionych z kresek postaci podejmuje w nim całkiem złożone zagadnienia.

Randall od pewnego czasu oprócz swojego głównego komiksu prowadził różne inne przedsięwzięcia m.in. podstronę „what if„, czyli „a co gdyby” na której na swój sposób odpowiadał na najbardziej zwariowane pytania czytelników.

To właśnie na podstawie tych odpowiedzi powstała książka What If – A co gdyby? Naukowe odpowiedzi na absurdalne i hipotetyczne pytania która właśnie ukazała się w Polsce.

acogdyby

Jest to książka bogato ilustrowana, dobrze przygotowana pod względem naukowym, a do tego wszystkiego tak napisana, że nie można się od niej oderwać. Czy wspomniałem o tym że humor Randalla powoduje, że raz po raz wybuchamy przy niej śmiechem?

Pytania na które odpowiedzi próbował znaleźć autor, pochodzą, jak wiadomo od czytelników. Przykładowe tematy, to na przykład:

Co by się stało, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi stanęli jak najbliżej siebie, podskoczyli, i jednocześnie spadli na ziemię?

lub

Czy strzelające w dół karabiny maszynowe mogą działać jak plecak odrzutowy?

lub

Jak dużą moc obliczeniową mają mózgi wszystkich ludzi na Ziemi?

Każdy z tematów jest dobrze zbadany (mówiąc po polsku: zriserczowany), ale odpowiedź nie jest „ciężka” naukowo – autor ubiera ją w lekką i dowcipną, ilustrowaną obrazkami stylem przypominającymi komiks xkcd.

Typowy humor komiksu xkcd

Sam autor nie wziął się znikąd. Randall Munroe ma stopień naukowy w dziedzienie fizyki i pracował w NASA, gdzie konstruował roboty. Jego książka jest jednym z najlepszych wyników próby stworzenia dzieła popularnego, które równocześnie przekazuje konkretną wiedzę i odpowiada na ciekawe pytania. Są to pytania, których być może nigdy byś sobie nie zadał, gdyby nie ta książka.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca, a jej polska premiera to 7. października 2015.