Oscillococcinum nie istnieje

Oscillococcinum to najpopularniejszy lek homeopatyczny. Sprzedaje się go ogromne ilości, jak również w tej chwili ma dość agresywną kampanię reklamową w Polsce.

Nazwę „Oscillococcinum” stworzył w 1925 roku wojskowy lekarz Joseph Roy. Roy analizował próbki krwi pacjentów którzy zapadli na grypę. Za każdym razem obserwował „coś” – jakieś wibrujące, „oscylujące” obiekty w krwi pacjenta. Nazwał je – wiadomo jak. Później odnalazł to samo w krwi pacjentów zapadających na różne choroby (od egzemy do raka). Zaczął poszukiwać podobnych obiektów w innych miejscach i znalazł je w ekstrakcie wykonanym z wątroby kaczki piżmowej (pizmówka amerykańska).

Reszta jest historią: preparat stworzony z tego ekstraktu sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Ze względu na homeopatyczne metody tworzenia lekarstw, do wyprodukowania wszystkich dotychczas sprzedanych sztuk leku wystarczyłaby jedna kaczka…

Sama ta historia, jak widzicie nie jest jakąś epicką opowieścią o poszukiwaniu leku. Założenia, jak to zwykle w przypadku homeopatii bywa są bardzo niejasne i oparte na ogólnych wrażeniach. Znajdujemy coś podobnego w dwóch substancjach – jedną uznajemy za wynik choroby, i leczymy tą drugą. Podobne lecz podobnym – similia similibus curantur – to jedna z podstawowych zasad homeopatii.

Załóżmy na chwilę że faktycznie tak działa świat: podobne leczymy podobnym, rozcieńczanie wzmacnia siłę ekstraktu etc. Załóżmy że żyjemy w Bizzarro World i faktycznie to działa… Nawet jeśli tak założymy to wciąż są problemy z „odkryciem” Roya. Dlaczego?

 1. To co zaobserwował Roy pod mikroskopem, nie mogło być wirusem grypy. Ówczesne narzędzia nie pozwalały na zaobserwowanie wirusa grypy.
 2. To że widział wszędzie to samo, wskazuje że to co obserwował był artefakt – coś co nie istniało, a było np. parą wodną na soczewce.
 3. Przypisał tak dużo chorób jednemu źródłu, że to po prostu niemożliwe. Do tego pomieszał wśród nich choroby o źródle bakteryjnym jak i wirusowym.

Dziś już prawie pewne jest że Roy obserwował jakieś artefakty – zabrudzenia lub pęcherzyki powietrza pod swoim mikroskopem. Co nie przeszkadza wciąż wmawiać pacjentom że to lek na grypę i przeziębienia.

Na stronie internetowej produktu (łatwo ją znaleźć, to nazwa leku a po niej .pl), znajdujemy m.in. informację że to Produkt Roku 2010. Po bliższym przyjrzeniu się widzimy że to produkt wybrany przez czytelników magazynu Reader’s Digest w kategorii „lek homeopatyczny”.

Na tej samej stronie znajdujemy informację że skuteczność leku potwierdziło niezależne badanie:

W 1989 roku w magazynie British Journal of Clinical Pharmacology zostały opublikowane wyniki badania potwierdzającego skuteczność działania Oscillococcinum® w leczeniu zespołów grypowych. W ten sposób lek zyskał przychylną opinię prestiżowych środowisk lekarskich.

Postanowiłem przyjrzeć się temu badaniu. Okazało się że chodzi o badanie A controlled evaluation of a homoeopathic preparation in the treatment of influenza-like syndromes (sic) przeprowadzone przez zespół JP Ferleya. Więcej o badaniu możemy przeczytać tutaj, ja dodam tylko że jeśli to jest największa armata jaką mogą producenci leku wytoczyć na sceptyków, to naprawdę nie ma się czym chwalić.

W skrócie: do badania dopuszczono chorych na różnym etapie choroby (więc mogli w trakcie badania wyzdrowieć sami z siebie), jednym kryterium wyleczenia było badanie temperatury (przy czym nie badano zawsze o tej samej porze dnia, a jak wiadomo temperatura ciała człowieka ulega fluktuacjom w ciągu doby), a drugim kryterium samoocena samopoczucia. Do tego pomieszano osoby w różnym wieku, a więc różniące się możliwościami organizmu w walce z chorobą. Różnica w wyzdrowieniu grupy placebo i grupy której podano Oscillococcinum (czyli też placebo – jak można by złośliwie dodać), była na tyle nieznacząca – 10% i 16% – że sami autorzy badania przyznali że nie dowiedli związku przyczynowo skutkowego pomiędzy podawaniem leku i wyzdrowieniem.

W związku z tą niezobowiązującą konkluzją, nie było żadnych badań mających na celu obalić lub potwierdzić ten wynik. Stąd powszechne cytowanie badań JP Ferleya na stronach poświęconych homeopatii.

 • Pozwolę sobie dorzucić jeszcze parę słów na temat kaczek, wody oraz granulek, a także parę wysoce intelektualnych komentarzy tamże 😉 http://miskidomleka.wordpress.com/2009/10/14/pytanie-do-homeopatykow/

 • Roki

  Lepiej leczyć grypę homeopatią niż antybiotykami.;)

  • atrapa

   Czyli lepiej nie leczyć, niż leczyć? Za przeproszeniem – idiotyczny pomysł.

   • maciek

    Antybiotyki też nie leczą grypy.

    • cwaniak

     A „leki” homeopatyczne nie leczą wcale.

    • śledź

     To też nie jest tak. Tak zwana „grypa” zawsze zaczyna się od ataku wirusów grypy. Ten atak jest krótki i gwałtowny (trwa jakieś 2, 3dni). Najlepsze lekarstwo – łóżko, polopiryna i dużo witaminy C. Wirus grypy jednak na tyle mocno obciąża układ odpornościowy, że bardzo prawdopodobna jest infekcja bakteryjna wszelakiego rodzaju. To za jej przyczyną powstaje zapalenie oskrzeli, płuc, choroby uszu, gardła, itd. Więc jeśli masz objawy w postaci gorączki, dreszczy, nadpotliwości, suchego uciążliwego kaszlu – lecz się witaminami, bo bakterie jeszcze nie przyszły. Infekcje gardła, płuc, uszu, czy przewodu pokarmowego – idź po antybiotyk. Pozdrawiam.

     • schettino

      Gdyby tak było jak mówisz…100 lat temu nikt by nie przeżył…epidemii grypy….

      Zeby zarazić sie bakterią w czasie zakrzenia wirusowego grypy…trzeba być bardzo bardzo wycieńczonym (HIV, sepsa, inne bardzi cięzkie powikłania pogruźliczne….) zakarzenie bakterią w polsce w czasie zwalczania grypowego wirusa..to ok 5-10% (dużo zawyżone)

    • Pawel

     Ale zapobiegają infekcjom bakteryjnym osłabiony już organizm…

 • Śpioch

  Ja się zastanawiam na jakim świecie my kurde żyjemy. Gdyby nie Internet nigdy bym się nie dowiedział, żee lekarstwa, które przepisuje mi Pani Doktor to zwykłe szarlatańskie wyciągania kasy. Inne media milczą ne ten temat. A teraz chce się wziąć Internet za pysk i odciąć nas od jedynego wolnego od komercji źródła wiedzy.

 • Damian

  Grypa nie leczona trwa 7 dni, leczona tydzień.

 • @schettino No i śmiertelność była spora mało kto sobie z tego zdaje sprawę ile nam dają leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i antybiotyki. Do dobrego łatwo przywykamy 🙂

 • Kolejny z serii „oświeconych” artykułów mających na celu „dołożenie” homeopatii..Czy tzw.Big Pharma płaci autorom?Czy też może wysyła na kursokonferencje w jakieś cieplutkie kraje,bu szkolić w pisaniu podobnych artykułów?..Nie znam się na „Oscillococcinum”,nie brałem i nie znam nikogo,kto korzystał.Może działa,może nie.Jeśli nawet nie-jnie wydaje mi się,że trzeba od razu wyciągać ogólne wnioski,że homeopatia nie działa.Jak najbardziej działa-mam dwa przykłady z najbliższej rodziny.Medycyna alopatyczna nieomal wysłała moich bratanków na tamten świat(dwa różne przypadki).Może to tylko woda i cukier-ważne,że skuteczne,tanie(brat wydawał miesięcznie ok.400zł na tradycyjne leki,przy ok.40zł na homeopatyczne) i nie truje.A skoro działa to ‚o co kaman’?BTW nie sądzę,że da się wszystko wytłumaczyć efektem placebo..efekt placebo u jednorocznego dziecka??..Więcej luzu i dużo zdrowia życzę.Pozdrowionka! Aha-sam,gdy potrzeba,leczę się tylko polopiryną i amolem,gdyby:)

  • Nie, nie płaci. I bardzo nad tym bolejemy. Twoje ‚przykłady z rodziny’ to nic więcej jak tzw dowód z anegdoty, nic nie wnoszący do dyskusji. Skoro twierdzisz że homeopatia działa, bierzesz bidon, albo wiadro, jedziesz na Hel, nabierasz wody z Bałtyku. Pij 3x dziennie ZAWSZE PO JEDZENIU. Zadziała, zakład?

  • Ygreeq Ygreeq

   Skoro twój brat truł się jakąś beznadziejną chemią przez długi okres czasu to logiczne, że mu się poprawiło jak to odstawił i zaczął zażywać SAM CUKIER Z WODĄ za 40 zł miesięcznie.

 • slawpyrc

  Po wpisach nie widzę aby ktokolwiek zażywał tego specyfiku.
  Człowiek w życiu wielokrotnie daje się nabić w butelkę nawet piwa. Czy to co jest napisane na etykiecie musi być prawdą. Skąd wiadomo z jakiego ekstraktu jest i z czego ten ekstrakt jest zrobiony… Bo ktoś napisał, ktoś pokazał proces produkcji… Nie piszę o małych browarach, które faktycznie mogą ważyć piwo zgodnie z dawną recepturą… ale nie o piwo chodzi. Chodzi o cały ten syf informacyjny. Kto pisze prawdę… nigdy nie mamy gwarancji. Nawet ja teraz nie wiem czy piszę prawdę, ponieważ opieram się na własnych wnioskach, które buduję na podstawie pewnych faktów, których nie jestem w stanie zweryfikować. Ale jeśli chodzi o oscillococcinum to sam niepewnie podchodziłem do zastosowania tego czegoś. Kupiłem na próbę kilka ampułek… i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu pomogło. Pomogło w stanie kiedy miałem dreszcze, lekki wodnisty katar. Wziąłem jedną ampułkę wieczorem. Rano wstałem bez żadnych objawów przeziębienia. Zanim poznałem oscillococcinum brałem różne pakiety klasycznych prochów. Łączyłem paracetamol z ibuprofenem, witaminy, wapń i różne tego typu i zawsze przeziębienie rozbierało mnie na kilka dni. Mój syn co roku kilka razy dostawał antybiotyk. Zaczynało się niewinnie od lekkiej gorączki, kaszel, katar. Nauczeni doświadczeniem z chorą córką, która trafiła do szpitala od przeziębienia, omal by nie udusiła się katarem, dmuchamy na zimne i przy pierwszych objawach choroby do lekarza…. i co i ciągle antybiotyk i problemy zdrowotne… Od momentu zastosowania oscillococcinum ani syn, ani córka ani żona ani ja nie leżeliśmy ani dnia w łóżku z powodu przeziębienia. Stosujemy już drugi sezon i żadnego przeziębiania. Dla mnie ten specyfik ( nie określam tego lekiem) jest cudowny. Oszczędza sporo stresu, pieniędzy i zdrowia. Kosztuje sporo bo prawie 100zł za 30 dawek. licząc na 4 osoby w rodzinie a stosujemy to za każdym razem jak pojawiają się jakiekolwiek oznaki powiązane z przeziębieniem starcza na krótko. Ale jest to i tak tańsze niż antybiotyki. Policzyć wizytę u lekarza, prywatną 60zł, dojazd do niego 30 zł, antybiotyki 50zł + osłonowe 25 zł + kontrolna wizyta 30zł + ewentualne kolejny antybiotyk bo często się zdarzał 50zł to wychodzi sporo. Poza tym często sam się zarażałem więc trzeba było łykać prochy klasyczne, których w aptekach za darmo nie rozdają.
  Jak dla mnie oscillo jest rewelacyjne i polecam każdemu, chociażby spróbować raz.

  • HubertM

   No naprawdę niesamowita historia (szczególnie to uduszenie się katarem)!
   Tyle pieniędzy zaoszczędziłeś i wszyscy zdrowi w rodzinie – a to wszystko dzięki kuleczkom cukru! Szkoda tylko, że żadne badania nie potwierdzają twojej ani innych takich historii (bajeczek?).

   Skoro produkty homeopatyczne są takie rewelacyjne i wystarczy ich spróbować chociażby raz by się o tym przekonać, to dlaczego w ustawie Prawo farmaceutyczne znajduje się zapis:
   „Produkty lecznicze homeopatyczne, określone w ust. 1 i 4, nie wymagają dowodów skuteczności terapeutycznej.” (art. 21. ust. 7.)
   Co ciekawe (oczywiste) za powyższym zapisem optowała firma BOIRON – czyli producent oscillococcinum.

   • Ygreeq Ygreeq

    Leki homeopatyczne nie wymagają żadnych dowodów skuteczności, bo logiczne jest, że coś co jest rozcieńczone 1:99*200 nie ma prawa fizycznie istnieć, więc istnieje tylko teoretycznie W GŁOWACH LUDZI NIEDOUCZONYCH i osobach odpowiedzialnych za ich produkcję(rekiny przedsiębiorczości) 😉

 • kasia

  Oscillo jest lekiem homeopatycznym od lat kupuję oscillo i nie zawiodłam się na tym leku, w szybkim czasie jestem zdrowa, a dla mnie jest to najważniejsze ponieważ nie mogę pozwolić sobie w pracy na chorobowe.

 • koralowka

  U mnie
  podobnie, poza tym przekonało mnie to, że jest bezpieczny dla kobiet w ciąży ^^

 • Alka

  może to i homeopatia, ale nie wierzę, że jest nieskuteczna, ponieważ Oscillo biorę wraz z całą rodziną w okresie przeziębienia, i nie wiem co on tam ma, ale stawia nas w 1 dzień na nogi

  • Ygreeq Ygreeq

   Ma tam wodę i cukier 😉

 • Viktoria

  przeczytalam artykul, ale nie zgodze sie ze oscillo jest nieskuteczny, naszej rodzinie pomaga przy kazdym przeziebieniu czy grypie. nie raz i nie dwa uratowal mnie z opresji przed wazna uroczystoscia, kiedy nie moglam pozwolic sobie na chorowanie w lozku.

 • Małgosia

  Może naukowcy nie widzą związku, ale ja widzę, w szczególności jak biorę Oscillo w okresie przeziębienia

  • Ygreeq Ygreeq

   Komentarz finansowany przez Boiron.

 • Patrycja

  W sumie dla mnie nie ma znaczenia czy inni uważają, że jest nieskuteczny, ważne, że dla mnie jest

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: wedding tips()

 • Pingback: arschlochsammelbuch()

 • Pingback: koala games()

 • Pingback: events for heroes()

 • Pingback: 32-strategies()

 • Pingback: web hosting()

 • Pingback: Online Shopping and Gifts()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: comune-pedia.info()

 • Pingback: hockey-cosom.info()

 • Pingback: gipom.info()

 • Pingback: fboglasevanje.info()

 • Pingback: beads-accessories.info()

 • Pingback: hirschland-immobilien.info()

 • Pingback: gradiniteromania.info()

 • Pingback: darseakhlagh16.info()

 • Pingback: drhenryperry.info()

 • Pingback: glasschiebedach.info()

 • Pingback: mazdamats.info()

 • Pingback: keepakantor.info()

 • Pingback: huisinduitsland.info()

 • Pingback: ketten-ickler.info()

 • Pingback: kaupunkimetsaliike.info()

 • Pingback: jimmystreeservice.info()

 • Pingback: ikeikeotoko.info()

 • Pingback: manuelfdo.info()

 • Pingback: makingparentingpractical.info()

 • Pingback: kulinarik-manufaktur.info()

 • Pingback: konjyo.info()

 • Pingback: meer-transparenz.info()

 • Pingback: kost-bar.info()

 • Pingback: madtechnologies.info()

 • Pingback: web development()

 • Pingback: Furniture()

 • Pingback: Healthcare Systems()

 • Pingback: Mobile Computing()

 • Pingback: Car Detailing Customization()

 • Pingback: Fashion Style()

 • Pingback: dogs()

 • Pingback: DIY()

 • Pingback: Sustavi()

 • Pingback: Payday loans()

 • Pingback: Payday Loans()

 • Jan Niezbędny

  W sumie dla mnie nie ma znaczenia, czy będzie dalej głupia, czy zaczniesz myśleć. Tylko żebyś przestała propagować te niebezpieczne kłamstwo. Leczyć należy się skutecznymi lekarstwami. A nie „lekami” homeopatycznymi, które żadnymi lekami nie są.

  • AS

   Niebezpieczna to jest wiara w to, że lekarstwa leczą.

 • Pingback: salon de jardin 10 personnes()

 • Karol

  Jak czytam takie artukuły zastanawiam się; to był jednak ten plemnik co wygrał…? Niekompetencja nie zwalnia z przyzwolenia wydawania osądu na które autor nie ma pojęcia. To tak jakby napisac po krôtce: homeopatia nie działa bo nie. (Koniec) tyle mozna sie dowiedziec z wypocin. Zastanawiam sie zawsze gdy trafiam omyłkowo na takie strony czy auor, lekarz specjalista czy tez ekspert (w polsce mamy wielu ekspertów od wszystkiego) próbował homeopatii? Ale nie w przypadku zwykłego przeziębienia, które można wyleżeć w góra trzy dni bez żadnych leków tylko np. W grypie, w anginie, w zatokach w przewlekłym katarze czy kaszlu. Domyślam się, że nie bo lekarz na grype zapisał antybiotyk który działa na bakterie a grypa jest wirusem. Strzelanie z armaty (antybiotyk) w człowieka by lek rozwalił wszystko łącznie z ukladem odpornosciowym- wyleczy oczywiscie ale rozwali wszystko co dobre nie mówiąc o skutkach ubocznych.
  Mi oscylococyna nie zawsze pomaga, trzeba brać naprawde w odpowiednim momencie by zahamować wirusa. Ale od 28 lat, mam 28 leczę się wyłącznie homeopatią i może z dwa razy przyjmowałem antybiotyk po jakies operacji. Są badania i są badania – zawsze jest hipoteza która jest tak sformułowana by badanie miało oczekiwany rezultat. lek homeopatyczny kosztuje od 9 do najbardziej skomplikowanego do 120 zl średnia cena to 17-21 zl.

  Następnym razem jak pojdziecie do lekarza zapytajcie czemu przepisuje antybiotyk i na co jestescie chorzy czy infekcja jest bakteryjna czy wirusowa.
  Jak wypisze antybiotyk to czas by zmienic lekarza bo on tylko na tym zarabia procent od firmy farmaceutycznej. Mądry lekarz zapisze witaminke c, orofar ktory tez ma duzo skutków ubocznych, i krople do nosa.

  • Ygreeq Ygreeq

   Mądry lekarz nie zaleci antybiotyku, zaleci czosnek i zioła, które naprawdę działają, gdyż zawierają substancję czynne, które nie są rozcieńczone metodą korsakovowska 200 razy. Składnik „czynny” Oscillococcinum został wymieszany z wodą w proporcji 1:99, następnie potrząśnięty, płyn został wylany i operacja została powtórzona 200 razy. Serio myślisz, że ktoś uwierzy, że po dwusetnym wypłukaniu fiolki substancja czynna nadal tam będzie, albo woda „zapamięta” informację o tym jak ma leczyć? Trochę ZA WYSOKA CENA za wodę z fiolki przepłukanej dwieście razy, na nośniku z cukru, nie sądzisz? Kto zarobi więcej, firma produkująca tabletki z substancji ROZCIEŃCZONEJ DWIEŚCIE RAZY Z ROZTWORU 1:99, czy firma używająca nierozcieńczonych substancji? Nie taniej i zdrowiej, jednak, będzie kupić kaczkę i zjeść całą, ze smakiem? Ile ci płacą za robienie z ludzi debili i propagowanie placebo? Pewnie cała reszta tych bzdurnych komentarzy też jest twoja. ŻADNYCH ANTYBIOTYKÓW, ŻADNEJ HOMEOPATII – LECZENIE NATURALNYMI DARAMI NATURY, PROSTO OD MATKI ZIEMI, NIE Z APTEKI

   • Karol Wawrzyniak

    widzę, że jesteś ekspertem w dziedzinie leczenia ludzi czosnkiem i ziół. Wiem jak są robione leki homeopatyczne. Gdy moja mama wyleczyła homeopatycznie mi w wieku 7 lat odciski z pięt gdy leczy się tylko poprzez wycinanie chirurgiczne, lekarze powiedzieli medecyny klasycznej, że to cud. :).

    Wiem,że ta dyskusja nie ma sensu bo pewnie pochodzisz z podlasia albo z innego zadupia tego kraju….

    • Ygreeq Ygreeq

     Skoro wiesz jak robione są leki homeopatyczne to powinieneś być PEWIEN, że to cud, bo nic innego to być nie mogło 😉 Możesz też być jednym z nich, wtedy wiadomo, że trzeba dalej rozprzestrzeniać propagandę wśród szarej masy i niedouczonych matek, które poza antybiotykami i homeopatią nie widzą innego wyjścia(pieniądze i tak do jednego wora, farmacja kwitnie w najlepsze) 😉 Np. mi wiele dolegliwości przeszło SAMO, np. alergia na sierść kota. Bez odczulania i bez leków homeopatycznych. Byłam wtedy dzieckiem, więc gdyby mama, w tamtym okresie, leczyła mnie lekiem homeopatycznym, też pewnie do pewnego etapu wierzyłabym, że na-energetyzowana dwusetna woda po kisielu, może coś zdziałać 😉 Jednak kiedyś bym się z tego snu obudziła, wraz z nabyciem umiejętności czytania i samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków 😉 Skuteczność leków homeopatycznych jest taka sama jak modlitwy – czyli sugestywna 😉 Tylko, że modlitwa nic nie kosztuje, a promowanie cukru za tak wysoką cenę w tak biednym kraju to zwykłe skurwysyństwo 😉

 • Pingback: my doc()

 • Ygreeq Ygreeq

  Tak, wierzymy 😉

 • Ygreeq Ygreeq

  Wcale, że nie.

 • Sławek Witek (Mahas)

  Nie wiem co badali, ale na pewno nie byly to srodki homeopatyczne (slowo lek jest niewlasciwe) i nie bylo to Oscillococcinum. Txt wykazuje, ze badacze i autor nie rozumieja, co to jest homeopatia, jakie sa zasady podawania homeopatykow, jaka jest diagnoza homeopatyczna, w jaki sposb dobiera sie srodki homeopatyczne. Czyl badali cos o czym nie mieli bladego pojecia. Juz samo to, jest kpina z nauki. Najpierw nalezy poznac i obserwowac zjawisko, a dopiero potem przystapic do badan. Przekladajac na nasze, badali dzialanie lekow obnizajacych temperature u ludzi z temperatura 36 i 6. Wynik negatywny, temperatura nie obniza sie, lek to oszustwo.

 • Pingback: new siriustube585 abdu23na6060 abdu23na19()

 • Pingback: newtube sirius577 abdu23na7635 abdu23na52()

 • Pingback: hd videos tubepla.net952 afeu23na4747 abdu23na17()

 • Pingback: download on mobile863 afeu23na2924 abdu23na63()

 • Pingback: jigdf43g6383 afeu23na1685 abdu23na16()

 • Pingback: 644ddRXTv86()

 • Pingback: hdmobilesex.me()

 • Pingback: executive resume service()

 • Pingback: 2019()

 • Pingback: we-b-tv.com()

 • Pingback: hs;br()

 • Pingback: tureckie_serialy_na_russkom_jazyke()

 • Pingback: tureckie_serialy()

 • Pingback: serialy()

 • Pingback: 00-tv.com()

 • Pingback: +1+()

 • Pingback: æóêè+2+ñåðèÿ()

 • Pingback: Ñìîòðåòü ñåðèàëû îíëàéí âñå ñåðèè ïîäðÿä()

 • Pingback: Ñìîòðåòü âñå ñåðèè ïîäðÿä()

 • Pingback: watch()

 • Pingback: âûòîïêà âîñêà()

 • Pingback: ++++++()

 • Pingback: HD-720()

 • Pingback: guardians+of+the+galaxy+2()

 • Pingback: strong woman do bong soon()

 • Pingback: my id is gangnam beauty()

 • Pingback: guardians of the galaxy vol 2()

 • Pingback: 2020()

 • Pingback: kpop+star+season+6+ep+9()

 • Pingback: Video()

 • Pingback: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10()

 • Pingback: wwin-tv.com()

 • Pingback: Watch TV Shows()

 • Pingback: Kinokrad 2019 Kinokrad Hd()

 • Pingback: Kinokrad()

 • Pingback: filmy-kinokrad()

 • Pingback: kinokrad-2019()

 • Pingback: filmy-2019-kinokrad()

 • Pingback: serial()

 • Pingback: cerialest.ru()

 • Pingback: youtube2019.ru()

 • Pingback: dorama hdrezka()

 • Pingback: movies hdrezka()

 • Pingback: HDrezka()

 • Pingback: kinosmotretonline()

 • Pingback: LostFilm HD 720()

 • Pingback: trustedmdstorefy.com()

 • Pingback: bofilm ñåðèàë()

 • Pingback: bofilm()

 • Pingback: 1 seriya()