Przeludnienie

Od wielu lat słyszymy ostrzeżenia przed przeludnieniem naszej planety. Każdy kolejny miliard populacji ziemskiej jest witany załamywaniem rąk i przerażeniem. „Ekolodzy” (daję cudzysłów bo nie chodzi o naukowców o tej samej nazwie) biją na alarm, i przywoływany jest nieodmiennie ten sam argument:

W tej chwili na Ziemi żyje więcej ludzi niż kiedykolwiek wcześniej razem wziętych.

Czy to prawda? Nauka która zajmuje się takimi estymacjami (bo tylko estymacje są możliwe, nie możemy zrobić naszym przodkom spisu powszechnego), nazywa się paleodemografią. Używa ona różnych metod, np. ustalanie minimalnej populacji jaka jest potrzebna by wytworzyć wykryte stężenie resztek kostnych w glebie w danym obszarze. Aktualnie najpopularniejszym ustaleniem jest wyliczenie Carla Hauba z 1995 roku, uaktualnione w 2002 roku i wynosi 105 miliardów. Zakładając nawet duży margines błędu, dalecy jesteśmy to tego aby osiągnąć tą liczbę mieszkańców. Mamy tu więc do czynienia z bezmyślnym powtarzaniem memu.

25405f3dvn3222v

Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Kolejnym argumentem który się przytacza przy rozmowach o ziemskiej populacji jest:

Jeśli będziemy się dalej w tym tempie rozmnażać, to wkrótce na Ziemi zabraknie dla nas miejsca.

Spróbujmy sobie uświadomić, ile tak naprawdę jest miejsca na Ziemi. W tym celu przyjrzyjmy się liczbie żyjących na ziemi homo sapiensów. Wg Wikipedii w tej chwili jest nas 6,9 miliarda. Czyli: 6 900 000 000 ludzi. 

Wyobraźmy sobie że każdemu z nich przydzielamy miejsce o powierzchni jednego metra kwadratowego. Daje to oczywiście  6 900 000 000 m2

Jest to kwadrat o boku równym pierwiastkowi kwadratowemu z 6 900 000 000 czyli około 83 066 metrów. Czyli 83 km na 83 km. Na tej powierzchni możemy zmieścić całą ludzką populację – fakt że niewygodnie… ale daje to jakieś wyobrażenie na temat rzeczywistych proporcji powierzchni planety do liczby mieszkańców.

Ale… nie jesteśmy w stanie wyprodukować jedzenia dla tych wszystkich ludzi.

W 1798 roku Thomas Malthus wyliczył, że jedzenia zabraknie ludzkości w połowie XIX wieku. 

W 1968 roku Paul R. Ehrlich napisał książkę The Population Bomb w której przewidział tą samą sytuację w latach 1980-tych.

Dlaczego obaj się mylili? Ponieważ wydajność produkcji rolnej, dzięki likwidacji chorób rujnujących plony, nawożeniu, wyhodowaniu nowych odmian zbóż,  i innym zdobyczom tzw. zielonej rewolucji, wzrosła wielokrotnie.

W rzeczywistości daleko nam do maksymalizacji produkcji żywności. Wydajność produkcji rolnej wzrosła tak bardzo że w wielu krajach płaci się rolnikom aby np. przez rok nie produkowali żywności (np.  Conservation Reserve Program w USA). W przeciwnym wypadku doprowadzi to do marnowania zasobów oraz spadku cen. Oczywiście są na świecie miejsca gdzie ludziom brakuje jedzenia – to jednak problem dystrybucji nadwyżek, a nie globalnego braku. 

UAKTUALNIENIE: Dodatkowo, oprócz wzrostu produkcji, można ograniczyć marnowanie żywności. Jonathan Bloom w swojej książce American Wasteland twierdzi że amerykańskie gospodarstwa domowe wyrzucają prawie połowę zakupionej żywności – niedojedzonych porcji lub przeterminowanych produktów.

 • Metylak jest cool

  Oj, stary, ale się dajesz wciągać. Piszesz absolutne niedorzeczności i manipulujesz statystykami w sposób arcynieodpowiedzialny. Każdemu po metrze kwadratowym! W porównaniu z tym, Aushwitz to nieogarnialny przestwór! Przecież natychmiast wszyscy byśmy umarli. Prawdziwe relacje są takie, że człowiek, jako istota nieustannie konsumująca i wydalająca, do życia potrzebuje miejsca dla: siebie (mieszkanie, praca, czas wolny), produkcji tlenu (lasy) produkcji żywności (pola uprawne, hodowle zwierząt), produkcji energii (elektrownie, eksploatacja złóż), produkcji pozostałych dóbr (tereny przemysłowe, nieużytki), gromadzenia i utylizacji odpadów (infrastruktura i tereny „wyłączone”). Teraz, jak łatwo policzyć, na ziemi, średnio na kilometrze kwadratowym mieszka ok. 45 osób, odpowiada to plus minus kwadratowi 140×140 metrów dla każdego i biorąc wszystko powyższe pod uwagę nie jest to wcale „bezkres” i sygnały o nadciągającym przeludnieniu są jak najbardziej uzasadnione (a w ogóle nie rozpatrywaliśmy wątków ekonomicznych, socjo-, ani psychologicznych). Może kiedyś zagospodarujemy oceany, będziemy latać na Marsa i hodować jedwabniki na pożywną zupę, ale póki co radziłbym uruchomić myślenie.

 • Hubert Taler

  @Metylak1. Nie daję się „wciągać” bo wyliczenie było moje2. Nie planuję przesiedlić ludzi na 1m2 – tylko chciałem uświadomić ile to jest tych 6,9 mld3. O dziwo, kraje gdzie jest gęstość zaludnienia > 1000 osób na km2 to w większości akurat kraje najszczęśliwsze i najbogatsze. Można żyć i pracować „w ciasnocie” i mieć kasę na wakacje :-)4. Każdy człowiek nie tylko konsumuje i wydala ale i produkuje i przyczynia się do wspólnego dobrobytu.

 • Hubert Taler

  @metylakAha, no i żeby była jasność: tytuł naszej strony to „Mity nauki i medycyny” – przytaczam 3 mity i z nimi polemizuję. Nie ma to wpływu na mój ogólny pogląd na populację, przeludnienie, etc o którym tutaj w ogóle nie dyskutuję. Przytaczam tylko błędne, powtarzane przez wszystkich stwierdzenia.Kurde, metylak, jesteś najczęstszym komentującym ostatnio 🙂

 • Globalny Śmietnik

  Przeludnienie/niedoludnienie to przecież lokalne problemy a nie globalne. Istnieje coś takiego jak granice a także pieniądz. Przeludnienie nie może się przecież rozlać po świecie, rozprzestrzenić jak pandemia, bo przeludnienie nie jest bytem materialnym jak wirusy, czy CO2. Zjawisku przeludnienia, może stanowiącemu problem w niektórych miejscach na Ziemi, przeciwdziałają bariery graniczne, administracyjne, finansowe a także socjologiczne (wygodnictwo rozpowszechnione w niektórych społeczeństwach).Natomiast bez strachu przed przeludnieniem nie byłoby (moim zdaniem) najlepszej powieści Lema – „Kongresu futurologicznego”. A to już by była prawdziwa tragedia.

 • Metylak jest cool

  Oczywiście, ze to problem globalny – dostep do zasobow to sprawa globalna (niby dlaczego pan Hussein nie żyje?). I oczywiscie, ze przeludnienie może się rozlać – nadwyżki przepływaja po prostu w inne miejsce (kto choc raz byl na paryskim Gare du Nord widział to jak na dłoni). Jeśli nie może się rozlać to pojawiają się naturalne mechanizmy regulacji – epidemie, albo konflikty zbrojne, a to też szybko staje problemem zewnętrznym. Co do Lema – KF jest rzeczywiście wspaniały, choć u mnie ciut za Dziennikami gwiazdowymi 🙂

 • zaciekawiony

  Warto brać tu jeszcze pod uwagę inne, pozanaturalne czynniki zmniejszające przyrost. Już wspomniany Malthus zauważał, że dzietność rodzin zmniejsza się z poprawą sytuacji finansowej, a spadek bezrobocia zmniejsza przyrost, bo pracujący rodzice nie mają tyle czasu na płodzenie dzieci (nie pisał tego w takich słowach, ale o takie mechanizmy mu chodziło). Dziś obowiązującym modelem rodziny jest 2+1, a wiele par, mając dostęp do antykoncepcji, w ogóle rezygnuje z posiadania dzieci zanim nie dojdą do odpowiedniego statusu społecznego. Stąd globalizacja i upowszechnienie zachodniego stylu życia powinny wpłynąć na zmniejszanie tempa przyrostu ludzkości a tym samym oddalić demograficzną katastrofę. Ponadto już teraz obserwuje się epidemię bezpłodności i żadne in vitro temu w stu procentach nie zaradzi.

 • Metylak jest cool

  Generalnie – przeludnienie nie powinno być rozpatrywane w wartościach bezwzględnych – nie ważne czy jest nas 7, 9, czy 100 miliardów. Nie jest też istotne ilu ludzi da się upchnąć na metrze kwadratowym. Przeludnienie jest wyłącznie funkcją dostępu do zasobów.

 • Hubert Taler

  Dzięki za komentarze. Żeby była jasność: przeludnienie jest do bani 🙂 Chodziło mi tylko o wskazanie kilku mitów które się często powtarza, bezmyślnie, związanych z przeludnieniem. Dobrym tu przykładem jest to o tym że na ziemie żyje teraz więcej ludzi niż razem wziętych dotychczas – nawet w TVN24 „ekspert” to powtarzał. Okazuje się że zamiast potakiwać głową, wystarczyło zajrzeć do paru źródeł, dowiedzieć się o istnieniu paleodemografii, i przeczytać o jej szacunkach.Wszyscy wskazujecie na samoregulację populacji – myślę że zmniejszona płodność to też jest jej objaw. Przyczyny mogę być również kulturowe i ekonomiczne jak wskazuje ‚zaciekawiony’. Co ciekawe, mamy tu pewien paradoks: większa populacja w biednym ekonomicznie regionie sprzyja jego rozwojowi dostarczając taniej, lub darmowej (w rodzinny farmach etc) siły roboczej, a przy przekroczeniu pewnego progu zaczyna przeszkadzać ze względu na generalnie sprawiedliwszy podział dóbr, szersze horyzonty związane z wykształceniem, i przejęcie części zobowiązań wobec starszych ludzi przez instytucje typu ZUS.

 • Hubert Taler

  A „Kongres futurologiczny” jest jedną z moich ulubionych książek – czytam ją co najmniej raz do roku 🙂

 • Rafal Marszalek

  A propos przeludnienia i w ogole duzej nas ilosci na Ziemi: NG z okazji tego, ze w 2011 najprawdopodobniej (wg obecnych prognoz i nie wyglada, zeby mialy sie nie sprawdzic) populacja ludzka na Ziemi osiagnie 7 miliardow, postanowil opublikowac serie artykulow z zaludnieniem, przeludnieniem etc. zwiazanych:http://ngm.nationalgeographic.com/7-billionFajny wstepniak na ten temat byl w styczniu, ktos tam wykonal tez te obliczenia na temat tego ile miejsca zajeloby 7 miliardow ludzi (stojac obok siebie ze wszystkimi zalozeniami o potrzebnej przestrzeni itd. – ponoc tyle, co powierzchnia Los Angeles…). Wyprodukowali tez krotki filmik reklamujacy serie (pardon, ze taka kryptoreklame NG tu robie, oni mi naprawde – i niestety – za to nie placa):http://www.youtube.com/watch?v=sc4HxPxNrZ0Niestety nie wiem, co w kolejnych numerach na ten temat sie ukazalo, badz ukaze, bo skonczyla mi sie subskrypcja 😉

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: art network()

 • Pingback: ax10()

 • Pingback: audio mix()

 • Pingback: askkarma()

 • Pingback: web hosting()

 • Pingback: Online Shopping and Gifts()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: gramaglia.info()

 • Pingback: holyy.info()

 • Pingback: goodwill-governance.info()

 • Pingback: geo-unicordoba.info()

 • Pingback: gradiniteromania.info()

 • Pingback: gipom.info()

 • Pingback: drhenryperry.info()

 • Pingback: dantotumens.info()

 • Pingback: greenola.info()

 • Pingback: calderasdegasoilweb.info()

 • Pingback: kinnikumen.info()

 • Pingback: jagdzentrum.info()

 • Pingback: huisinduitsland.info()

 • Pingback: ikumorankman.info()

 • Pingback: kctherapist.info()

 • Pingback: jackovassilev.info()

 • Pingback: kendomen.info()

 • Pingback: ihomecam.info()

 • Pingback: mdrincretail.info()

 • Pingback: leonieharwardt.info()

 • Pingback: lpruefung.info()

 • Pingback: madtechnologies.info()

 • Pingback: maka2011.info()

 • Pingback: kuinsiblog.info()

 • Pingback: lourenzo.info()

 • Pingback: Healthcare Systems()

 • Pingback: Mobile Computing()

 • Pingback: Car Detailing Customization()

 • Pingback: Shopping and Product Reviews()

 • Pingback: horses()

 • Pingback: Bath Showers()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: topfuck123gals.mobi i provide a link riu()

 • Pingback: topfuck123gals.mobi()

 • Pingback: topfuck123gals.mobi read an article qwc()

 • Pingback: topfuck123gals.mobi on this page()

 • Pingback: topfuck123gals.mobi continue JuLe7()

 • Pingback: freshamateurs737 abdu23na2340 abdu23na13()

 • Pingback: latestvideo sirius873 abdu23na9769 abdu23na8()

 • Pingback: fknjn544a161 afeu23na1728 abdu23na55()

 • Pingback: tubepla.net download597 afeu23na7474 abdu23na72()

 • Pingback: hd videos tubepla.net223 afeu23na9734 abdu23na23()

 • Pingback: 9ebGpyR11()

 • Pingback: hdmobilesex.me()

 • Pingback: 2019()