Homeopatia

Oczywiście, homeopatia musiała być pierwszym tematem, jaki poruszymy. Jak to! – powiecie – jak to? Homeopatia mitem? Przecież leki homeopatyczne sprzedawane są w aptekach, a nawet przepisywane przez lekarzy!

To prawda. Za chwilę wspólnie zastanowimy się czy homeopatia ma sens. Zacznijmy więc od początku…

Na początku, był sobie pewien pan nazwiskiem Samuel Hahnemann.

Pan ten urodził się w 1755 a zmarł w 1843. Był poliglotą, masonem i czym tam jeszcze. Wtedy ludzie zajmowali się wieloma rzeczami. Ponieważ był poliglotą, to zarabiał jako tłumacz, a z zarobków na tłumaczeniach (hej, wtedy można było z tego wyżyć?), opłacił sobie studia medyczne. Nie będąc zadowolonym z ówczesnych praktyk medycznych (pijawki? łee), postanowił stworzyć własną teorię leczenia.

Hahnemann

Zauważył (słusznie) że medycyna stara się przeciwdziałać objawom chorób (na przykład zatrutemu podaje się odtrutkę – środek neutralizujący truciznę, a na kaszel podajemy środek przeciwkaszlowy). Nazwał to „leczeniem przeciwnościami” – alopatią.

Tym sposobem stworzył słowo – wytrych do dziś stosowane przez homeopatów. Neurologia? Stomatologia? Chirurgia? Kardiologia? To wszystko po prostu alopatia. Błądząca w ciemnocie medycyna „konwencjonalna” – kolejne słowo – wytrych.

Alopatii przeciwstawił homeopatię – leczenie podobnym. Strułeś się? Damy ci truciznę. Zapewne widzicie już lukę w rozumowaniu, i początek ścieżki która doprowadziła do współczesnej homeopatii. Ja wyobrażam sobie to tak:

– Doktorze Hahnemann! Zmarł nam pacjent!

– Który?

– Ten któremu podaliśmy truciznę, żeby wyleczyć go z zatrucia.

– Mówiłem rozcieńczyć!

Oczywiście to żarty. Nie wiemy nic o takim przypadku. Tak czy inaczej, Hahnemann zaczął rozcieńczać. I rozcieńczać. I jeszcze rozcieńczać… Niektóre roztwory stosowane jako leki w medycynie homeopatycznej sięgają jednej części w 10^400 (10 do potęgi 400) a standardowa dawka zalecana przez Hahnemanna wynosiła jedną część w 10^60.

To bardzo mało, pomyślicie… Na pewno działanie tego środka jest bardzo nikłe.

No cóż, jest jeszcze mniejsze niż myślicie… Na scenę poprosimy Jeana Babtiste Perrina, francuskiego fizyka (laureata nagrody Nobla).

Jean_Perrin_1926

Jest on odkrywcą tzw liczby Avogadro (nazwał tą liczbę na cześć innego naukowca, więc nie nazywamy tego liczbą Perrina – piękny gest). Liczba ta wynosi około 6 x 10^23 i jest liczbą cząsteczek substancji w tzw. molu. Nie wdając się w szczegóły – jeśli coś rozcieńczymy bardziej, to uznajemy to za czystą wodę, a nie za roztwór.

Doktor Hahnemann nie byłby sobą gdyby na coś nie wpadł. Otóż wg jego teorii (i tutaj już permanentnie opuszczamy teren nauki) – w wodzie pozostaje pamięć – duch substancji który oddziałuje tak samo a nawet lepiej niż gdyby ta substancja tam była. Skojarzenia z bajką o nowych szatach cesarza jak najbardziej uzasadnione. Oczywiście współczesna homeopatia nazywa to tak by brzmiało to bardziej „naukowo” – np. wibracją cząsteczek. Problem w tym że… nic takiego nie istnieje.

Co więc sprzedają apteki jako leki homeopatyczne? Weźmy dla przykładu popularny preparat na przeziębienie, o nazwie Oscillococcinum. Jest to flagowy lek homeopatyczny. Na tyle popularny w Polsce że ma swoją polską stronę (łatwo ją znajdziecie) z której uśmiecha się do nas szczęśliwa rodzina, pod napisem: „Naturalnie lecz skutecznie”. Z tej to strony dowiadujemy się że substancja czynna ma rozcieńczenie 200K. Jest to tzn oznaczenie centymalne – odpowiada ono rozcieńczeniu jednej porcji substancji aktywnej w 10^400 częściach wody.

(Dodajmy że liczba atomów we Wszechświecie to około 10^80.)

Co to więc oznacza? Jeśli nie wierzymy w „wibracje” – większość cząsteczek Oscillococcinum nie miała nawet przecież styczności z substancją aktywną, to musimy uznać że w aptece kupujemy po prostu wodę z cukrem. W przypadku omawianego preparatu w gramie znajduje się 0,85g sacharozy (czyli cukru spożywczego) oraz 0,15g laktozy (cukru mlecznego). Plus duch substancji aktywnej.

Jak to się dzieje, że takie leki można sprzedawać? Przecież zanim wprowadzi się lek do sprzedaży, trzeba udowodnić jego działanie.

Otóż, moi drodzy, nie trzeba, jeśli chce się sprzedawać lek homeopatyczny. Nasi prawodawcy pomyśleli o wszystkim. Ustawa o prawie farmaceutycznym stanowi co następuje: produkty lecznicze homeopatyczne, (…) nie wymagają dowodów skuteczności terapeutycznej (art. 21 ust. 7).

I tutaj dochodzimy już do końca naszej wędrówki we wspaniały świat homeopatii. Jeśli zamierzasz się „leczyć” homeopatycznie, nie zaniedbuj brania również prawdziwych leków!

 • Asia

  Teoretyzując homeopatia opiera się na przyjmowaniu cukru… jednak jak wyjaśnić to, że roztwór potencjalizowany w którym teoretycznie nie ma żadnej cząsteczki substancji aktywnej czyli jest np czystą wodą wykazuje inne widmo spektralne niż faktycznie czysta woda…niewątpliwie homeopatia musi być potępiana bo przecież nakład na wprowadzenie leku którego głownym składnikiem jest cukier jest dużo tańszy niż proces badań przedklinicznych, klinicznych, rejestracja „normalnego” preparatu…koncerny farmaceutyczne nie pozwolą na uwiarygadnianie takiej formy terapii. NIe rozumiem całej tej nagonki na homeopatie, nikt nikogo do niej nie zmusza,warto wziąźć pod uwagę zdanie pacjentów, którzy twierdzą że im ona pomaga, czy w związku z ich „wiarą” czy faktycznym działaniem, nie zapominajmy ze leki homeopatyczne pozbawione są działań niepożądanych, więc zdaje się to być jakimś plusem w odniesieniu do jakiegokolwiek „normalnego leku” czyż nie? Człowiek zrobi wszystko żeby pomóc swojemu zdrowiu, jeśli pomagałoby mu nawet smarowanie się smalcem czemu wmówić mu że to coś złego?

 • Hubert Taler

  @AsiaDziękuję za komentarz, liczyłem właśnie na konkretną dyskusję. Nie chciałem aby wpis był zbyt „ciężki”, ale mogę służyć bibliografią z odnośnikami do badań naukowych które wskazują na działanie leków homeopatycznych na poziomie placebo. Niestety „pacjenci twierdzą że pomaga” to tylko tzw. dowód anekdotyczny.Ja ze swojej strony proszę o link do badań nad widmem spektralnym o których wspominasz.Masz rację że ludzie zrobią wszystko dla zdrowia swojego lub swoich bliskich jednak dopóki nie ma żadnych podstaw naukowych czy klinicznych, nie zaniedbujmy również leczenia konwencjonalnego (co pisałem na końcu mojego wpisu).

 • Hubert Taler

  Aj, anegdotyczny! 😀 przepraszam za literówkę!

 • voigtkampff

  Nie ma czegoś takiego jak „widmo spektralne”. Widmo (lub po angielsku, łacinie i w paru innych językach spectrum) to efekt badania spektrograficznego. Być może op miała na myśli widmo spektrograficzne, bo widmo spektralne to to samo co widmo widmowe.

 • Hubert Taler

  @voig Pozostało nam czekać na te badania 🙂

 • booboo

  Mnie na wszystko pomaga piwo. Czy to też lek homeopatyczny?

 • Hubert Taler

  @booboo nie, bo zawiera substancje aktywne – homeopaci wyklęli by cię – tak jak wyklęli homeopatyczną maść na trądzik która pomagała bo zawierała cynk – google for details 🙂

 • Snake

  Osobiście wielokrotnie czytając różne wywody naukowe na temat homeopatii sam nastawiam się do tego sceptycznie, lecz trzeba wziąć tu poprawkę na to o czym jeszcze nie wiemy w tej dziedzinie. Podam przykład: kiedyś podobną abstrakcją dla ludzi był fakt, że metal przewodzą prąd – prąd? a co to w ogóle jest prąd? Nie wiemy wszystkiego, naukowcy również. A co do leczenia: jest taki jeden syrop którego nazwy celowo nie podam (bo to nie reklama), który ponoć jest homeopatyczny i leczy kaszel u mnie w dwa dni i nie używam go z jakiejś tam idei. On po prostu jest skuteczny i załatwia to co powinien.

 • kooba

  Ta różnica między widmem czystej wody a substancji rozcieńczonej w „homeopatyczny” sposób to jakiś faktoid. Proszę aby czytelnicy absolutnie nie sugerowali się tym i zapomnieli, że takie stwierdzenie przeczytali. Tak właśnie powstają (czasem niebezpieczne) mity.

 • Hubert Taler

  @Snake jak działa to brać :)Natomiast nie uważam że „jeszcze nie rozumiemy jak działa homeopatia, ziemska nauka jeszcze nie dorosła” etc 😉

 • Hubert Taler

  @kooba no nie mogłem znaleźć nic na ten temat dlatego prosiłem rozmówczynię o informację – mi to trochę przypomina tą babkę z tego filmiku na końcu artykułu

 • kich
 • Daz

  Ok, tez się z t tego śmiałem, ale w tv chyba na discovery był o tym program i poddali próbkę leku badaniom i porownali z próbka bez dodatku „leku” i była różnica w emisji czegoś-tam z tych cząsteczek

 • Hubert Taler

  @kich wygląda tak jak bym się spodziewał (nierozcieńczony osobno, a 6C, 12C i 30C blisko siebie – bo różnią się nieznacząco). Możemy prosić o komentarz?

 • Michał

  @Snake U mnie kaszel znika po dwóch dniach bez leków… a po lekach (nie homeopatycznych) znika lub zmniejsza się… w godzinę na jakieś czas… Tak, w tamtych czasach nie do pomyślenia, że może istnieć coś takiego jak prąd bo go nie znano. Dzisiaj znamy cząsteczki, znamy ich budowę, działanie, a dzięki Newtonowi mamy tzw. metodę naukową i jakoś nikt nie potrafi udowodnić istnienia pamięci wody… skoro istnieje, to jaki problem ją udowodnić? W końcu według was ją udowodniono, nie? Nauka jest oczywiście zła i naukowcy się umawiają, jakie odkrycia uznać za fakt… mhm. Ciekawe jak rozcieńczają te substancje… wykonanie większości preparatów homeopatycznych jest po prostu niewykonalne. Nie da się uzyskać takiego stopnia rozcieńczenia jaki podają. Więc mogą jedynie sprzedawać wodę. A nawet jeśli wodą ma pamieć… to czemu nie pijecie do jasnej cholery wody z kranu? W wodzie na świecie było już wszystko w tym na pewno wszystkie choróbska jakie są. Każda cząsteczka wody miała styczność z jakimiś zarazkami, truciznami itd więc woda z kranu powinna pamiętać wszystko i według waszych chorych teorii leczyć wszystko. Przeraża mnie to, że tacy ludzie mogą głosować w wyborach…

 • roman

  @snake, jesli mowisz o takim na S, to bralem przy zapaleniu plus i dziala bardzo dobrze. A co do tych granulowanych cukierkow, to ja tam nie widzialem roznicy, z, czy bez, wiec to olalem.

 • Hubert Taler

  Odkryjmy karty, jeśli mówicie o syropie Stodal – jest znany z tego że działa bo ma składnik aktywny (nie jest w 100% homeopatyczny), ma tzw. roztwór tolutański (tinctura tolutana), pamagający na kaszel.

 • Hubert Taler
 • Admar

  Mnie zawsze bawili ludzie w to wierzący ponieważ jeśli homeopatia jest prawda to woda w kranie zawiera „duchy” wszystkich możliwych substancji plus chorób , extrementow ludzi zwierząt itd. nie powinniśmy być odporni na wszystko co tylko możliwe pijąc tylko wode 🙂

 • aga

  jak już chcieliście mówić o właściwościach roztworów rozcieńczonych to pogadajcie z chemikiem ;D, a tu taka mała ciekawostka ;Pprof. Louis Rey z Uniwersytetu Kalifornia w Los Angeles. Wykorzystał metodę termoluminescencji, czyli emisji świetlnej, znaną od lat 80. XX w., umożliwiającą badanie struktury ciał stałych. Rey wykazał, że rozcieńczenia chlorku litu i chlorku sodu wykazują zmianę budowy fizycznej w stosunku do ich rozpuszczalnika. Dzięki temu dziś przyjmuje się, że właściwości rozcieńczeń homeopatycznych różnią się między sobą, a różnica ta zależy od substancji, która posłużyła do produkcji tego rozcieńczenia. Dzięki pracom prof. Rey’a zaczęto dostrzegać specyficzne właściwości fizyczne bardzo wysokich rozcieńczeń, będących prawdopodobnie nośnikiem informacji przenoszonych przez roztwory nasycające leków homeopatycznych. Stąd wysuwana jest przez niektórych hipoteza o tzw. „pamięci wody”.Prof. Doutremepuich, hematolog z Bordeaux (Francja) prowadzi aktualnie badania właściwości rozcieńczeń homeopatycznych aspiryny, opierając się na opracowanym przez siebie modelu eksperymentalnym na zwierzętach. Na podstawie tych badań opublikowano ponad 15 prac w renomowanych czasopismach naukowych. Pokazują one, że rozcieńczenia homeopatyczne aspiryny zwiększają szybkość tworzenia się zakrzepów, podczas gdy – jak powszechnie wiadomo – aspiryna w dawkach terapeutycznych zapobiega ich powstawaniu.

 • Murse

  Hmmm… Dla mnie homeopatia to zwykłe robienie ludzi w balona. Nie jestem (i raczej nikt przy zdrowym umyśle nie jest) w stanie uwierzyć w te bajki. A tym bardziej w ducha wody. Pewnie niedługo ktoś stwierdzi, że podczas przypadkowego, super dokładnego pomiaru wagi wody w laboratorium, nagle waga wody się zmieniła o jakąś tam milionową część grama w związku z czym woda musiała umrzeć i opuścił ją jej leczniczy duch (bo przecież w takich majestatycznych chwilach, gdy woda umiera, każdemu może się zapomnieć o procesie parowania)… W pełni popieram autora wpisu.Snake – mi kaszel przeszedł bez stosowania leków, co tym bardziej mnie do wody z cukrem nie przekonuje. Poza tym jest taka jedna piękna niezbadana potęga. Potęga ludzkiego umysłu. Na skuteczność autosugestii jest ponoć więcej dowodów. Więc nawiązanie do placebo wydaje się być słuszne.@Asia:”koncerny farmaceutyczne nie pozwolą na uwiarygadnianie takiej formy terapii”. No ja Ci powiem jedną rzecz: jeśli homeopatia byłaby wiarygodna z punktu widzenia nauki (w tym wypadku farmacji) to raczej byłoby to na plus dla przedsiębiorstw, bo mogliby sobie oni na produkcji wody z cukrem niezłą kasę bić.

 • Hubert Taler

  @murseNo właśnie koncerny robią kasę 🙂

 • sceptyk

  @aga: z ‚rozcieńczenia chlorku litu i chlorku sodu wykazują zmianę budowy fizycznej w stosunku do ich rozpuszczalnika’ nie wynika, że przy utlrawysokich rozcieńczeniach substancje aktywne wykazują jeszcze jakiekolwiek właściwości fizykochemiczne (bo mamy tutaj ten sam rozpuszczalnik). Dla 10^400 w roztworze nie ma ANI JEDNEJ cząsteczki substancji aktywnej… I co ma tutaj wykazywać aktywność ? Wirtualne cząsteczki ?Homeopatia to BARDZO intratny business – w Niemczech ok. 30% to ‚leki’ tego typu – nic dziwnego, że jesteśmy karmieni takim technobubble…

 • aga

  Tylko homeopatia nie polega na leczeniu chorób tylko raczej zapobieganiu, oraz służy utrzymaniu dobrej kondycji odporności. Logiczne jest to że nic nas nie wyleczy jeżeli nie zrobią tego substancje czynne chemicznie. Homeopatie można raczej stosować jako wspomaganie a nie leki. Jeżeli ktoś chce się leczyć za pomocą substancji homeopatycznych to rzeczywiście tylko powodzenia życzyć 😉 A efekt placebo? czy u zwierząt też występuje?? Bo to na nich głównie są prowadzone badaniaTak w ogóle to jeżeli środki homeopatyczne nie miałyby sensu i polegałoby to jedynie na zarabianiu na wodzie z cukrem to nikt nie wydawałby na badania tyle pieniędzy;) Poza tym nie możesz mówić że coś jest do kitu bo tak… Tak dla przykładu chemia kwantowa też jest czysto teoretyczna (nikt nie dotknął nikt nie widział) a jednak nikt nie jest w stanie podważyć jej postulatów.

 • sceptyk

  Nie mówię, że wszytko jest tylko do kitu, tylko to, że sprzedawanie wody z cukrem jest szczytem hipokryzji… I naprawdę trudno w przypadku wody z cukrem mówić o jakimkolwiek zapobieganiu ;o)A wydane środki na badanie – jakie są wydatki i zyski (poproszę o źródło). A może jest tak, że sama wysokość nakładów ma być argumentem o ‚poważności’ tematu…

 • sceptyk

  Efekty fizyki kwantowej są łatwo weryfikowalne – wiele współczesnych urządzeń (zwłaszcza tych elektronicznych) wykorzystuje te zjawiska.Proszę podaj wiarygodne źródła odnoszące się do POWTARZALNYCH dane o skuteczności homeopatii

 • Hubert Taler

  Aż się przypominahttp://xkcd.com/808/

 • sceptyk

  Polecam komentarz (http://wiadomosci.onet.pl/forum.html?discId=7568749&threadId=63148073&AppID=1…:MSwxNSwxMSw2MzE0ODA3MywxNjc1MTAzNzAsNzU2ODc0OSwwLGZvcnVtMDAxLmpz):Potencjonowanie leku homeopatycznego drogą kolejnych rozcieńczeń (decymalnych lub centymalnych) ma na celu doprowadzenie do sytuacji, kiedy ANI JEDNA molekuła substancji wyjściowej nie pozostanie w roztworze. Jest to bardzo ważne, gdyż lek powinien być całkowicie „uwolniony” od pospolitej, zgrzebnej i brudnej materii. Albowiem czynnik leczniczy w leku homeopatycznym ma postać ABSOLUTNIE NIEMATERIALNĄ. I to na 100%. Potrzebny jest mu tylko materialny nośnik (najczęściej czysta woda ew. alkohol).Nasuwają się tu analogie z wodą święconą i z Hostią Eucharystyczną. Dlatego fizyka absolutnie nie posiada właściwego instrumentarium do badania tego typu spraw. Z podobnym skutkiem może Pan stanąć przed kościołem i namawiać wiernych, żeby nie przyjmowali komunii św. bo to tylko kawałek opłatka, więć są perfidnie oszukiwani przez księdza i „nabijani w butelkę”.

 • Murse

  Są wyraźnie wytyczone, skuteczne sposoby zapobiegania chorobom. Poza tym udowodniono, że wpływ na zdrowie człowieka ma nie tylko jego stan czysto biologiczny, lecz również psychiczny i społeczny. Dlatego na poprawę stanu zdrowia, czy uniknięcie choroby może mieć wielki wpływ sama mentalność. Wielu ludzi mysli: „Bo innym pomogło to mi z pewnością też pomoże”. Przecież niejednokrotnie jest tak, że zwykły, szary Kowalski wyczyta w internecie, że kilku ludziom pomógł jakiś lek, czy woda z cukrem, czy cokolwiek i od razu frunie do lekarza po receptę i/lub apteki, bo on wie lepiej.

 • Hubert Taler

  @sceptykNo cóż jakiś wykopowicz przekonywał mnie linkiem do artykułu którego fragment poniżej:”Z podobnymi kontrastami Masaru Emoto spotkał się, kiedy na jednej probówce z czystą wodą przyklejono karteczki z napisami: „miłość”, „dobroć”, „kocham cię”, „anioł”, „dusza”, „dziękuję”, „Matka Teresa” itp., a na drugiej „nienawiść”, „Hitler”, „diabeł”, „ty głupku!”, „robisz ze mnie idiotę! zabiję cię!”.Woda poddawana wpływowi „dobrych” słów zamarzała tworząc przepiękne struktury krystaliczne, natomiast woda, którą poddano działaniu „złych” słów zamarzała tworząc struktury pełne bałaganu i nieuporządkowania.”Wiecej: http://www.eioba.pl/a83793/pami_wody_fakt_czy_bzdura#ixzz1AxHg3obk

 • Murse

  @Hubert TalerAjć jednak się pomyliłem kilka komentarzy wyżej… Do takiej paranoi już doszło…Albo rzeczywiście woda ma duszę/uczucia? Hehe… Będę musiał z nią pogadać podczas wieczornego prysznica.

 • Krzakol

  To nie prawda, najwazniejszym odkryciem roku 2010 bylo wlasnie wizualne udowodnienie prawdziwosci fizyki kwantowej. Cialo jednoczesnie drgalo na 2 rozne sposoby.. tez tego nie ogarniam..

 • Kiero

  Zawsze interesowała mnie taka rzecz, że skoro to woda ma pamiętać właściwości substancji, która została w niej rozpuszczona, to dlaczego w aptece kupujemy cukier, czyli ciało stałe – w jaki sposób woda w takim przypadku wciąż „pamięta”? Istnieje tego jakieś wytłumaczenie?

 • Agdh

  Ciekawi mnie to jak wygląda „produkcja” tych „medykamentów”. Stoi facet w białych fartuchu – wrzuca jeden atom żelaza, potem dolewa do niego milard litrów wody i już mamy lek na nadmiar żelaza we krwi?

 • anik

  Krzakol: Jakie wizualne? Oddziaływanie (a jest ono potrzebne by wykonać badanie „wizualne”, jak pieszesz) niszczy stan kwantowy. I nie chodziło o żadne udowodnienie prawdziwości fizyki kwantowej (w to nikt nie wątpi) tylko o pokazanie, że obiekty tak wielkie, że można je (ale nie w czasie badania!) zobaczyć gołym okiem , można wprowadzić w stan kwantowy.

 • z

  sceptyk: Oczywiście, że są nabijani w butelkę. Ale jak sobie wierzą w opłatki to niech wierzą. Nikt przynajmniej nie udaje, że opłatek to lek i nie próbuje sprzedawać go w aptece w opakowaniu wyglądającym jak lek i nazywać go „produktem leczniczym”. Lobby kościelne też nie wprowadziło do polskiego prawa takiego haniebnego zapisu jak wprowadzili oszuści z koncernów homeopatycznych.

 • elephant1

  Z leków homeopatycznych najchętniej przyjmuję alkohol i dzięki tej dyskusji już wiem co się dzieje z moja pamięcią w trakcie leczenia, po prostu przechodzi do roztworu.Genialne no nie.A tak na poważnie nikt nikomu nie zabrania kupować placebo i tym się leczyć , najgorsze jest to że niektórzy lekarze przepisują tego rodzaju środki swoim pacjentom.

 • aptekarz

  Ja polecam homeopatie kobietom w ciazy. Mam wtedy pewnosc, ze obejdzie sie bez dzialania ubocznego.

 • Kate

  ja tam nie widzę żeby te widma się w jakiś znaczący sposób różniły. Wszystko zależy od skali. Nie znam metody, nie wiem jaki jest poziom szumów … więc za wiele to tutaj powiedzieć nie można. Dla laika i owszem te widma różnią się …. zapytajcie przechodnia co to homeopatia, to odpowie że to leki roślinne i taki jest poziom wiedzy w naszym kraju. Lekarze wciskają recepty (!) na leki (!) homeopatyczne i pacjenci je kupują. Na każdym forum dot. kolek u dzieci znajdziecie post matki której dziecku pomogły czopki na kolki, a co więcej w szpitalach neonatolodzy polecają homeopatię. To że ktoś zrobił badania kliniczne na grupie 100 osób to jeszcze żaden dowód o skuteczności tej grupy leków.

 • Hubert Taler

  Nie należy zapominać o jednym, że to nie nauka powinna znaleźć dowód że homeopatia nie działa, tylko zwolennicy homeopatii powinni udowodnić że działa. Na razie wykręcaja się tylko. M.in. o tym błędzie logicznym będzie kolejna notka.

 • Kate

  zwolennicy homeopatii zawsze podpierają się „dowodami” że stryjecznej siostrze przyrodniej matki ojca TO pomaga (przepraszam za sarkazm) tutaj należałoby uwzględnić zjawisko kota Schrodingera, a tego nie jesteśmy chyba w stanie sprawdzić, czyli co by się stało gdyby pani Kowalska jednocześnie zażywała homeopatię i jej nie zażywała. Jak już ktoś tutaj napisał skuteczność na poziome placebo, tylko dlaczego mamy za to placebo płacić ;)Spotkałam się również z tezami, że JEDNAK coś w tej tabletce jest! Bo przecież to jest JAKIEŚ rozcieńczenie …

 • Kate

  ostatnio pani neonatolog poleciła mi na kolki u niemowlęcia czopki o wdzięcznej nazwie na V. Znam tą firmę i jej produkty oraz skład untinctury … mówię: ale to przecież lek homeopatyczny a ja w teorię pamięci wody nie wierzę, pani doktor mi na to że: przecież nie zaszkodzi, warto spróbować. Poszłam do apteki, zostawiłam 25 pln. Dziecko nie uwierzyło, a mi zostały czopki 😉 Ludzie w skrajnej rozpaczy są w stanie wszystko kupić, a jak wiadomo może być tak że na kolkę nic nie pomoże.I to jest właśnie pomysł na biznes !

 • Hubert Taler

  @Kate Dokładnie – masz tutaj 2 błędy logiczne: „cóż to szkodzi” (co szkodzi można zobaczyć np. na stronie http://www.whatstheharm.net), oraz tzw. fałszywa alternatywa (nie warto kupować leków tradycyjnych bo nabija się kabzę firmom farmaceutycznym) – tak jakby leki homeopatyczne były produkowane przez inne firmy.

 • Hubert Taler

  @Kate Dowody że „mi pomogło”, „siostrze pomogło” to anegdoty. a nie dowody. Nie twierdzę że dana osoba nie wyzdrowiała – z tym że często bywa tak, że do medycyny alternatywną / homeopatii zwracamy się gdy jesteśmy zniecierpliwieni wynikami leczenia – pójście do homeopaty w przysłowiowym szóstym dniu kataru. Przeszedł następnego dnia, czyli pomogło.

 • ula

  znam przypadek gdzie kolega leczy swoją córkę homeopatycznie. Ta od czasu do czasu ląduje w szpitalu z objawami silnej infekcji bakteryjnej – dostaje porcję antybiotyków i… wracają do homeopatii. To wszystko po konsultacji z lekarzem?.. homeopatą.No i jak to jest nie pomaga to do szpitala, a jak pomaga to znaczy, że działa:)

 • Kate

  Nie uważam że leki homeopatyczne to leki tradycyjne, to zupełnie dwie różne rzeczy. Chodzi o to, że wiele ludzi łączy te dwa pojęcia, albo stosuje je zamiennie.Daleka jestem od zażywania homeopatii dlatego że lekarz mi powie że nie zaszkodzi.Nie uważam również, że powoływanie się cudowne ozdrowienie kogoś innego jest podstawą do zażywania leków homeopatycznych.Dla sprostowania napiszę, że nie wierzę w skuteczność leków homeopatycznych i nie spotkałam się z potwierdzonymi badaniami klinicznymi mającymi na celu potwierdzić ich skuteczność (bo takich nie ma)

 • sporothrix

  „Cóż to szkodzi”? No właśnie, szkodliwość altmedu to jest bardzo poważna sprawa: http://sporothrix.wordpress.com/2010/12/29/niekonwencjonalne-%e2%89%a0-natura…W dodatku homeopatia to nie tylko woda z cukrem, niestety:http://sporothrix.wordpress.com/2010/05/20/rekord-homeopatii/

 • magdalena

  [ok. 2005 Lancet opublikował wyniki trwających kilkadziesiąt lat badań ew. skuteczności homeopatii i była – o ile pamiętam – identyczna z placebo.] czekam na posta o szpinaku i fantazji n/t jego nadzwyczajnych zasobów żelaza wciąż popularyzowanej w publikacjach.

 • Hubert Taler

  @magdalena Tak, to ciekawy przypadek z tym szpinakiem 🙂 może mieć nawet drugie dno, kto wie, może to temat na notkę 🙂

 • On44

  Wygląda na to, że homeopatia to ściema na dwa fronty. Stosuje się pojęcie tzw. potencji czyli rozcieńczenia. I wiele leków tzw, homeopatycznych nie ma tych kosmicznych stężeń. Potencja D1 to 1:10, D3 = 1:10000. W tabletkach na migdały którymi się interesowałem jest (na jedna tabletkę):Capsicum annuum Dil. D3 75,0 mgGuaiacum Dil. D3 75,0 mgPhytolacca americana Ø 50,0 mg Czyli 50 mg Phyto… + 0.0075mg, to jest po prostu lek ziołowy. Co więcej w formie kropli jest tam 20% alkoholu.Czyli podobnie jak w Stodalu są tam normalne składniki. Być może chodzi o to, że leki określone jako homeopatyczne nie muszą mieć udowodnionej skuteczności tak jak zwykłe. Pewnie oszczędza się w ten sposób dużo kasy i można szybko wprowadzić preparaty do obrotu. Z drugiej strony nawet stosunkowo niskie stężenia mogą dawać efekt katalizacji reakcji

 • Hubert Taler

  @On44: Dzięki! Dotychczas wiedziałem tylko o Stodalu oraz o jakiejś maści która zawierała cynk – teraz to… być może jest więcej takich „homeopatycznych na niby” leków. Może szykuje się nowa notka na ten temat 🙂

 • noname

  Wyżej ktoś podlinkował widma rzekomo potwierdzające wpływ homeopatycznych rozcieńczeń na absorpcje UV oraz przesuniecie Ramana etanolu. jest to jakaś manipulacja. o ile na Ramanie się nie znam to w przypadku UV mamy pierwsze widmo które przedstawia różnice pomiędzy zwykłym etanolem a etanolem „wytrzepanym homeopatycznie „jak widać wszystkie widma wyglądają tak samo więc wniosek nasuwa się jeden: to nie rozcieńczenie ma wpływ na wygląd widma tylko sposób jego przygotowania (prawdopodobnie chodzi o rozpuszczanie się większej ilości powietrza)

 • Hubert Taler

  No i to jest problem z tymi „dowodami” – nie mogłem się doprosić o wyjaśnienie. Coś testowali, nie wiadomo co, nie wiadomo jak, nie wiadomo jakie były założenia badania, nie wiadomo kto zrobił badanie i gdzie opublikował wyniki.

 • mylisz sie

  jestes kompletnym nieukiem.

 • Ale jeste

 • Pingback: ax10()

 • Pingback: 2mg design()

 • Pingback: cerune book()

 • Pingback: try credit()

 • Pingback: 32-strategies()

 • Pingback: blogging()

 • Pingback: web hosting()

 • Pingback: Online Shopping and Gifts()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: my news()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my xls()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: your website()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: any site()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my pdf()

 • Pingback: your blog()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: my blog()

 • Pingback: my site()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my doc()

 • Pingback: my plus()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my pages()

 • Pingback: my group()

 • Pingback: resource()

 • Pingback: your page()

 • Pingback: my website()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: your site()

 • Pingback: my name()

 • Pingback: any blog()

 • Pingback: my source()

 • Pingback: Cleaning Tips and Tools()

 • Pingback: Healthcare Systems()

 • Pingback: Mobile Computing()

 • Pingback: SUVs()

 • Pingback: Shopping and Product Reviews()

 • Pingback: pets()

 • Pingback: Bath Showers()

 • Pingback: my page()

 • Pingback: tutorial()

 • Pingback: newtube sirius787 abdu23na109 abdu23na94()

 • Pingback: latestvideo sirius734 abdu23na2615 abdu23na73()

 • Pingback: newtube tube planet16 afeu23na3927 abdu23na36()

 • Pingback: fknjn544a392 afeu23na3368 abdu23na22()

 • Pingback: newtube tube planet773 afeu23na6492 abdu23na38()

 • Pingback: 199sO8BDpDD()

 • Pingback: hdmobilesex.me()

 • Pingback: 2019()

 • Pingback: javsearch.mobi()

 • Pingback: link 188bet()

 • Pingback: we-b-tv.com()

 • Pingback: hs;br()

 • Pingback: tureckie_serialy_na_russkom_jazyke()

 • Pingback: tureckie_serialy()

 • Pingback: æóêè+2+ñåðèÿ()

 • Pingback: Ñìîòðåòü âñå ñåðèè ïîäðÿä()

 • Pingback: watch()

 • Pingback: âûòîïêà âîñêà()

 • Pingback: ++++++()

 • Pingback: strong woman do bong soon()

 • Pingback: 2020()

 • Pingback: kpop+star+season+6+ep+9()

 • Pingback: Video()

 • Pingback: +1+()

 • Pingback: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10()

 • Pingback: movies()

 • Pingback: Watch TV Shows()

 • Pingback: Kinokrad 2019 Kinokrad Hd()

 • Pingback: Kinokrad()

 • Pingback: filmy-kinokrad()

 • Pingback: kinokrad-2019()

 • Pingback: filmy-2019-kinokrad()

 • Pingback: serial()

 • Pingback: cerialest.ru()

 • Pingback: youtube2019.ru()

 • Pingback: dorama hdrezka()

 • Pingback: movies hdrezka()

 • Pingback: HDrezka()

 • Pingback: kinosmotretonline()

 • Pingback: LostFilm HD 720()

 • Pingback: trustedmdstorefy.com()

 • Pingback: bofilm ñåðèàë()

 • Pingback: bofilm()

 • Pingback: 1 seriya()